6 maja 2018

ZWIEDZAJĄC DUBLIN


Dublin. Większość dni w roku deszczowe i pochmurne miasto, jednak które kryje w sobie ogrom potencjału. Miejsce, gdzie ludzie tłoczą się na ulicach, dziesiątki różnych narodowości, każdy wygląda inaczej, ale nikt się nie ocenia. Za każdym razem odkrywam w nim coś co mnie zachwyci i chcę choć małą częścią tego podzielić się z Tobą. Jak najciekawiej je zwiedzać i gdzie spróbujesz najlepszych fish and chips po tej stronie Irlandii? Zapraszam do lektury :)

VIKING SPLASH TOURS

W Dublinie znajdziecie masę autobusów wycieczkowych oferujących objazd najciekawszymi uliczkami miasta. Jest to bardzo dobra forma zwiedzania jeśli jesteście tu pierwszy raz i nie chcecie tłoczyć się w busach komunikacji miejskiej ani wypożyczać auta (szczególnie jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do jazdy po lewej stronie ulicy). Mam dla Was świetną alternatywę dla zwyczajnych wycieczkowców - Viking Splash Tours! Dwugodzinny przejazd po Dublinie łajbą na kółkach :D Na "pokładzie" dostajecie hełmy, prowadzący oprócz opowiadania o zabytkach bez przerwy rzuca żartami do Was i do przechodniów. Słuchacze nie są jedynie słuchaczami, możecie wczuć się w prawdziwego Wikinga i na sygnał wydacie piracki okrzyk do zaciekawionych gapiów :) Teraz najlepsze - w trakcie wycieczki zajeżdżacie nad Dublińską zatoczkę, na parkingu dostajecie kapoki a do łajby doczepiają boje i wjeżdżacie do wody. Możecie z zupełnie innej perspektywy oglądać nowocześniejszą część miasta. Bilet kosztuje €25 i najlepiej zarezerwować miejsce przez internet. Osobiście uważam to za najlepszą formę zwiedzania miasta, niezapomniane wspomnienia i uśmiech na twarzy przez całą trasę gwarantowane.

Viking Splash Tours Bus

Viking Splash Tours

DUBLINIA- MUZEUM WIKINGÓW

Jak już jesteśmy przy Wikingach warto zajrzeć do Dublinii. Nie jest to typowe muzeum o sztywnych ramach, znajdziecie tam wspaniale odtworzone pomieszczenia, postacie i stroje z średniowiecznych lat. Historyczne elementy zbroi i wyposażenia domowego, mutlimedialne zagadki itp. Dodatkowo można przebrać się w ubrania i hełmy charakteryzowane na tamte czasy. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego przy dozie dobrej zabawy i śmiechu.

Dublinia

GUINNESS STOREHOUSE

Większość ludzi kojarzy Irlandię z ich słynnym czarnym piwem Guinnessem i bardzo słusznie. Spacerując po Dublinie co parę metrów spotkasz się z barem posiadającym jego szyld i po prostu nie da się na to nie zwrócić uwagi. Aby dowiedzieć się trochę więcej o tym trunku należy wybrać się do Guinness Storehouse. Czeka tam na Was historia wyrobu, opis wizualny( ziarna, woda, beczki, itp), ciekawostki, stare i obecne kampanie reklamowe, quizy. Znajdują się tam restauracje i bary w których możecie spróbować tego piwa prosto z beczki i skosztować irlandzkiej kuchni. Na samym szczycie budynku jest oszklony bar z którego rozpościera się widok na Dublin, w cenie biletu wstępu dostajecie kupon na pintę Guinnessa- warto wykorzystać go właśnie tam. Dla miłośników zakupów jest tu prawdziwy raj- ogromny sklep z pamiątkami :)


Guinness Storehouse

Pinta Guinnessa

BORD GAIS ENERGY THEATRE

Teatr budzący zachwyt nawet z zewnątrz- szczególnie nocą. Wspaniała nowoczesna architektura, w zamyśle budynek ma przypominać żagle statku, całość przepięknie oświetlona. Leży dokładnie nad tą  samą zatoczką do której wpływamy łajbą z Viking Splash Tours. W Bord Gais Energy występują najlepsi artyści prezentujący światowej sławy spektakle. Warto choć raz znaleźć się w środku i zobaczyć jeden z nich na własne oczy.

Bord Gais Energy Theatre

Bord Gais Energy Theatre

PRZYSTAŃ W HOWTH
Dublin jest pełen pięknych plaży i zatoczek na które warto zajrzeć. Howth znajduje się trochę dalej od centrum Dublina, ale do niego przynależy. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Irlandii. Wjeżdżając do portu od razu czuć ten klimat, zapach rybackich kutrów, smażonych na głębokim tłuszczu morskich zdobyczy, wszechobecny tłum, silny wiatr i świeża bryza. Na Półwyspie Howth znajdują się wspaniałe klify, które z pewnością zachwycą wytrwałych piechurów( ja osobiście tam nie byłam). Będąc w przystani koniecznie trzeba wybrać się na najlepsze fish and chips w Dublinie czyli do Beshoff Bros, odwiedzanego przez sławy( np. naszych polskich kabareciarzy z Ani Mru Mru) jak i prostych ludzi przyciągniętych smakowitym zapachem. W sezonie należy spodziewać się dłuuugich kolejek, ale naprawdę warto! 

Howth

Howth Beshoff Bros

PHOENIX PARK

Ogromny park w centrum miasta, w którym często obywają się większe imprezy i koncerty. Jest to największy ogrodzony park w Europie, zielone połacie ciągną się w nieskończoność. Znajduje się tutaj wielki krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II. Spacerując po parku możesz mieć szczęście spotkać stada Danieli, pasące się swobodnie tuż przy ludziach. Pochwalę się, że mi udało się nawet jednego pogłaskać co zrobiło na mnie niezapomniane wrażenie :D Tuż obok parku jest Dublińskie Zoo ze stworzonymi zbliżonym naturalnym warunkom miejscami dla zwierząt.

Phoenix Park

Daniel w Phoenix Park

NATIONAL BOTANIC GARDENS

Fanom dłuższych leniwych spacerów polecam Ogród Botaniczny w którym nachodzicie się za wszystkie czasy. Różnorodność roślin, krzewów i drzew powala. Szczególną uwagę warto poświęcić ogromnym pięknym szklarniom w których znajdują się bardziej egzotyczne gatunki. Wstęp nic nie kosztuje, ale warto zaopatrzyć się w recepcji w mapę ( za €1) dzięki której niczego nie pominiecie.

Botanic Garden Dublin

Botanic Garden


Moje propozycje to zaledwie wierzchołek góry lodowej, Dublin to miejsce pełne niespodzianek, niesamowitych miejsc i atrakcji, trzeba tylko się rozejrzeć. Polecam Wam to miasto z całego serca, oczywiście nie zapomnijcie wziąć ze sobą płaszcza przeciwdeszczowego( parasole często ze względu na silny wiatr się nie sprawdzają) :) 

Byliście kiedykolwiek w Irlandii? Jeśli tak, czy mieliście okazję odwiedzić Dublin? Chętnie dowiem się o Waszych ulubionych miejscach w tym mieście ♥2 komentarze:

  1. Dublin chciałabym odwiedzić jeszcze w tym roku :) będę pamiętała o Twoim poście:)

    OdpowiedzUsuń
  2. och Dublin jest zachwycajacy! teraz moja przyjaciolka sie tam wybiera. klaudia j

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie pozytywne komentarze jak i konstruktywna krytyka mile widziane, zatem zapraszam do podzielenia się swoją opinią! :)